udalosti

Nejnovější články

- Reklama -udalosti

Jarní kúra pro zelenou zahradu

Ne každý pěstuje v zahradě květiny a zeleninu, mnozí upřednostňují trávník a keře. Jak budou vypadat v létě, nezávisí jen na sečení, hnojivě a závlah. Po zimě je třeba trávník a křoviny provzdušnit a proříznout. Máme pro vás několik tipů, jak k tomu, aby to nebolelo.

Provzdušnění trávníku
Na trávnících se zvláště na jaře rozšiřuje mech, který odebírá výživu a potlačuje růst trávy. Aby se k jejím kořínkům dostalo více světla, vláhy a živin, potřebujeme staré rostlinné zbytky odstranit. K očištění trávníku můžeme použít vertikutační hrábě s ostrými zuby nebo vertikutátor se kterým jej očistíme a provzdušníme efektivněji. Vertikutátor, někdy nazývaný také travní fréza, je zařízení prořezávající zbytky odumřelých rostlin, mech, plevel a kousky posečené trávy. Na trávníku vytvářejí neprodyšnou vrstvu. travní plst, která nedovolí pronikat vodě ani vzduchu či živinám ke kořenům trávy. Důsledkem nanesené plsti může být vysychání až odumření částí nebo celého trávníku. Při vertikulaci se doporučuje projet trávník ve dvou na sebe kolmých směrech. Obvykle se travní plsť prořízne do hloubky 3 až 5 mm. Provzdušňovače nebo aerifikátory z trávníku zase vyhrabou travní plsť pomocí hrabacího válce s hrablicemi. Rozřezanou plsť vyhrabou lehčeji než nerozřezanou a provzdušní zem. Hned po frézování a provzdušnění trávník nevypadá velmi reprezantativně, ale velmi rychle se zotaví, kvalitněji zakoření a zakrátko zhoustne. Vertikutace se doporučuje provádět dvakrát ročně – na jaře, v období března nebo dubna, a na podzim, koncem srpna nebo začátkem září. Provzdušnění je třeba provádět častěji, přibližně jednou za 6 týdnů v sezóně od března do listopadu.

Pomocníci na trávník
Abyste si nemuseli na každou z těchto činností zajišťovat speciální zařízení, výrobci nabízejí přístroje, které obě funkce spojují. Moderní vertikutátory integrují funkce travní frézy a provzdušňovače do jednoho stroje. Očistí a provzdušní trávník pomocí nožového nebo pružinového provzdušňovacího válce, přičemž odpad se zachycuje ve sběrném koši. Velmi malé travní plochy můžeme ošetřit i ručně tzn. provzdušňovacími hráběmi, řezacími hráběmi nebo kypřičem trávníku. Pro plochy větší než 100 m2 je vhodné využít stroj. Elektrické vertikutátory jsou vhodné pro plochy o velikosti přibližně do 250 m2. Benzínový vertikutátor je při výkonu motoru 1,3 kW použitelný na zahrady o ploše do 700 m2.

Jak na přerostlé křoviny
V zahradě chceme mít blíže k přírodě, nežádoucí bujná vegetace se nám však může způsobit starosti a zasáhnout do našeho životního prostoru. Stává se to zejména v okolí chat, chalup nebo přírodních ploch. V takových případech by měl mít správný hospodář připraven křovinořez. Používá se pro hrubé sečení v náročných a rozlehlých terénech. Seká se jím vysoká a přerostlá tráva, ale i plevel, malé keře či náletové dřeviny. Při výběru správného modelu je třeba pamatovat na několik věcí. V první řadě si ho nespletet s vyžínačem.

Křovinořez nebo vyžínač?
Tyto dva nástroje se často pletou, přestože se od sebe liší hned několika rozdíly. S křovinořezem můžeme jít do vysoce zarostlých a těžko přístupných míst, zatímco vyžínač je jen na dokosení trávy, doladění detailů, které jsme nedokázali posekat sekačkou. Rozdíly mezi vyžínačem a křovinořezem si můžeme všimnout hned na první pohled. Pro vyžínač je typická zahnutá trubka ve spodní části, přenos výkonu motoru na žací hlavě je vždy prostřednictvím speciálního kabelu, bowdenu, který zajistí, že výkon je stejný na motoru i na žací hlavě. Ve vyžínači zase nelze použít pilový kotouč, sekat se dá jen strunou, má slabší motor, ale je skladnější a mnohem lehčí.

Po zimě je třeba myslet i na terasu
Po zimních srážkách zůstávají znečištěné spáry mezi dlaždicemi terasy či balkonu. Běžné mytí nánosy nesmyje, je třeba použít tlak tlakový vodní čistič. Takové čističe si najdou v domácnosti mnohočetné uplatnění. Můžeme je využít k umytí auta, odstranění mechu či jiných nečistot na plochách fasády a terasy, ale také na cestě, zahradním nábytku či v bazénu. Vyčistit znečištěná místa na starší betonové dlažbě bývá po zimě velmi obtížná, často až nemožná. Má vysokou savost a všechny nečistoty rychle vsáknou do dlažby. Na jaře jí pomůže impregnační nátěr, který vytvoří ochranný film, zamezí tvorbě mechů ve spárách, sníží výskyt „výkvětů“ – bílých fleků a chrání je proti UV záření.