udalosti

Nejnovější články

- Reklama -udalosti

Jak vybrat rolety den a noc? 5 tipů pro každý interiér

Možnosti zastínění oken jsou dnes opravdu široké a nechybí mezi nimi ani stále žádanější rolety den a noc. Skládají se z průhledné a neprůhledné látky pro snadnou regulaci průchodu světla a seženete je v mnoha barvách i rozměrech. Před nákupem si ale ujasněte také další parametry. Důležitou roli hraje především potřebná míra zastínění nebo způsob montáže a ovládání rolet.

  1. Barevné provedení

Odstín není v případě rolet jen otázkou vkusu a sladění s interiérem, ale má i svoji funkci. Čím světlejší barvu totiž vyberete, tím více světla do prostoru pustí a naopak. A pokud jde konkrétně o rolety den a noc, nejčastěji jsou k dostání v neutrálních tónech, především v bílé, hnědé a černé. 

Nejsvětlejší odstíny se tedy hodí do místností, jako jsou kanceláře, pracovny nebo kuchyně, kde oceníte pouze mírné zastínění. Oproti tomu tmavé zatemňovací rolety jsou jako dělané do ložnic. Jen myslete na to, že světlé barvy místnost opticky zvětší, kdežto tmavé ji na pohled zmenší a zútulní.

  1. Rozměry

Abyste věděli, jak vybrat rolety den a noc komplet, je dobré znát i přesné rozměry okna. Důležité je, že standardizované modely mají 150 nebo 220 cm na výšku a maximálně 140 nebo 120 cm na šířku. U prosklených stěn nebo extra velkých oken tedy bude nutné zvolit maxi varianty

Konkrétní rozměry ale záleží i na způsobu upevnění rolet. U šířky berte v potaz ještě navíjecí systém rolety a výška se zase liší podle toho, jestli roletu jen zavěsíte na okno, nebo ji budete navrtávat do stropu či do zdi.

  1. Možnosti instalace

Montáž není nijak náročná a pokud patříte mezi domácí kutily, určitě ji hravě zvládnete sami. V opačném případě si raději sjednejte odborníky, kteří vám doporučí ideální upevnění rolet. Existují tři základní varianty – vrtáním do zdi, vrtáním do stropu a pouhým zavěšením na okenní rám, což je nejoblíbenější možnost, protože se vyhnete vrtání a budete mít hotovo za pár minut.

  1. Ovládací mechanismus 

Moderní rolety je možné ovládat manuálně nebo dálkově, a to nejen poloautomaticky, tedy ovladačem, ale i vaším telefonem. Pomocí aplikace to tedy zvládnete i mimo domov. Nutno ale dodat, že tato funkce výrazně zvyšuje cenu. Pokud tedy chcete ušetřit, nejspíš si vystačíte s klasickým řetízkovým mechanismem, který je spolehlivý a léty osvědčený.

  1. Gramáž látky

V neposlední řadě byste mezi zohlednit i gramáž tkaniny, která nevypovídá jen o kvalitě nebo designovém zpracování, ale podobně jako barva ovlivňuje i propustnost světla. Čím je tedy vyšší, tím více bude stínit a naopak. A jestli je pro vás důležitější praktičnost, jistě vás bude zajímat i to, že vyšší gramáž lépe odolá mechanickému poškození a zpravidla má i delší životnost.