udalosti

Nejnovější články

- Reklama -udalosti

Úsporné bydlení v souladu s přírodou

O EKO bydlení a návratu k tradičním materiálům ve stavebnictví slyšíme téměř na každém kroku. A zřejmě to nebude jen tak, pro nic za nic. Pozitivem je, že výrobci stavebních materiálů, developerské firmy i individuální stavitelé tomuto hlasu naslouchají a přizpůsobují mu svoji činnost.

Zcela jiný pocit
Takto obvykle zní první věta, kterou řeknou lidé, když vejdou do domu, postaveného z ekologických materiálů v energeticky pasivním standardu. Je v něm příjemně. Ani teplo ani zima. Materiály a technologie, použité pro jeho stavbu jsou v souladu s přírodními zákony, a proto si dům udržuje stabilní teplotu, má dostatek přirozeného světla a svým obyvatelům tak poskytuje bydlení ve vyváženém a zdravém klimatu. Třeba však počítat s tím, že stavba takového domu je trošku finančně náročnější.

Dekorace
Ne nadarmo se říká, že řemeslo má zlaté dno a mistry, kteří dokonale ovládají a znají práci, moudrost a zkušenosti našich předků rozhodně není mnoho. Ale nejde zde jen o mistry, ale také o nové stavební prvky, které jsou výsledkem zdokonalování a zúročení poznatků z minulosti tak, aby byly přizpůsobeny nárokům dnešních stavitelů, tedy aby se z nich stavělo rychle a efektivně.

Snížení nákladů
I když je pořizovací cena takového domu vyšší, bydlení v něm můžeme s čistým svědomím považovat za úsporné. Jen na energiích můžete ušetřit i stovky eur ročně. Elektrickou energii získáte například ze zařízení využívajících alternativní zdroje energie.

Nikdy není pozdě
Možná si položíte otázku, co je špatného na mém starším cihlovém domě? A máte pravdu. Nic. Dům postavený z cihel může být stejně energeticky úsporný, jako například dřevo či tzv. krtkodem. Rozdíl je jedině v technologiích, které se při jejich stavbě využívají ao které může být váš původní dům obohacen. Rekonstrukcí získáte ze staršího domu funkční, energeticky úsporný domov. Pokud se vám zdá přestavba složitá a raději byste měli nový dům, který je již od projektu plánován jako nízkoenergetický, můžete si vybrat z nabídky různých společností, které se věnují stavbám právě takových domů. Koupě, zda výstavba nového je, jak jsme již zmiňovali v článku výše, finančně náročnější. Ani tato situace není neřešitelná. Na trhu je nabídka výhodných úvěrů stále aktuální. Stačí se informovat u obchodních zástupců finanční společnosti, poskytující úvěry na koupi, výstavbu nebo modernizaci vašeho bydlení.

Nezapomínejme na byty
Samozřejmě bydlení v rodinném domě nemusí vyhovovat každému. Věděli jste však, že i v bytech můžete bydlet úsporně a ekologicky? Na Slovensku přibývá stále více bytových domů, které využily výhodného způsobu financování jejich obnovy. Obnova bytového domu nemusí znamenat jen jeho zateplení. Rovné střechy si přímo žádají, aby se z nich staly zelené oázy. Vegetativní střechy přispívají k ozdravení městského klimatu, snižují spotřebu energie na topení či klimatizování, zlepšují odvodnění dešťové vody, izolují budovu od zvuků a v neposlední řadě působí velmi esteticky.

Inspirace pro vás
Lidé se rádi podělí o dobrou zkušenost. Vznikají tak krásné příběhy, které si můžete přečíst na stránce časopisu DOMa. Kromě skutečných příběhů skutečných lidí tam naleznete mnoho dobrých rad a nápadů. Abyste je i vy měli vždy po ruce, můžete si jej stáhnout do svého telefonu prostřednictvím aplikace přes Google Play nebo App Store. Nebude vás to stát vůbec nic a navíc můžete vyhrát hodnotnou cenu.


Redakce radí: Pečujte o svůj dům