udalosti

Nejnovější články

- Reklama -udalosti

Mladomanželské půjčky na bydlení jsou zpět

Jsou zpět, vstávají z mrtvých, nabírají druhý dech. Kdysi proslavené novomanželské půjčky se vrátily na scénu. Od 1. července jsou tak další z alternativ pro mladé lidi, kteří potřebují pomoci s financováním bydlení.

Starší ročníky si známé novomanželské půjčky nejen pamatují, ale mnozí je v minulosti i využili. Oblíbený státní benefit však s pádem bývalého režimu odešel v zapomnění. No ne navždy. Jeho příběh začal 1. července 2019 psát další epizodu, jejíž součástí se mají stát stovky novomanželských párů.

Kdo může novomanželskou půjčku získat:

  • novomanželské páry s věkem žadatelů nejvýše do 35 let
  • páry, jejichž společný měsíční příjem nepřesahuje 1427,36 €
  • páry, které podají žádost nejpozději do 12 měsíců od svatby

Příjmový strop novomanželů se bude měnit
Výše uvedený příjmový strop je platný pouze pro letošní rok. Jeho výše se bude v závislosti na metodice výpočtu příjmové hranice pravidelně obměňovat. Strop je totiž nastaven na úrovni 4násobku životního minima, což v případě bezdětného manželského páru aktuálně vychází na 1427,36 €.

V jaké výši budou tyto půjčky poskytovány
Na novostavby – Maximální výše půjčky je 75 000 €. Její čerpání probíhá ve 2 etapách. V rámci té 1. si lze půjčit 15 000 € s dobou splatnosti 15 let. Ve 2. fázi je možné získat částku do zbývajících 60 000 € se splatností 20 let.

Na starší nemovitosti – Maximální výše půjčky je 50 000 €, přičemž její objem nemůže přesáhnout 75% ceny nemovitosti. To ale platí jen při koupi. Při financování rekonstrukce se maximum stanovilo na 30 000 €.

Jaké nemovitosti lze půjčkou financovat

  • byty s výměrou do 80 m² včetně balkonu
  • domy s výměrou do 120 m2 včetně garáže

O které benefity se staronová půjčka opírá:
Fixace úroku na celé období splácení – Jedním z největších plusů tohoto typu půjčky je fixace úrokové sazby na úrovni 1 % během prvních 15 let splácení a fixace ve výši 2 % při zbývající částce se splatností na 20 let.

Odpuštění jistiny při narození až 3 dětí – Žadatelé se mohou při splácení těšit i na bonus v podobě odpuštění jistiny ve výši 2000 € při narození dítěte. Využít lze opakovaně, a to až při 3 narozených dětech.

Návrat novomanželské půjčky je plusem, ale problémem je omezený rozpočet určený na poskytování takových úvěrů. Nemluvě o tom, že žádosti se schvalují pouze v obdobích od dubna do října. Mladomanželé by tak ve snaze získat peníze měli SFRB předložit žádost co nejdříve.