udalosti

Nejnovější články

- Reklama -udalosti

Klimatizace vs. stropní chlazení – co se k nám více hodí

Do obou je třeba pořádně investovat, ale obě nám to během nejžhavějších letních dnů několikanásobně vrátí. Klimatizace a stropní chlazení toho mají tolik společného, ​​ale přece jsou mezi nimi zásadní rozdíly. A právě ty určují, které z těchto zařízení se hodí do naší domácnosti víc.

Názory jsou různé. Zatímco jedni na klimatizaci nedají dopustit, jiní ji v porovnání se stropním chlazením považují za staromódní a slabě výkonnou. V mnoha případech je to věc vkusu, ale při výběru bychom měli hledět na bezpečnost, praktické využití a možnost úspory. Teprve potom bude výběr jednoznačný a léto doma si dokážeme užít navzdory vedrem.

Jak jednotlivá zařízení fungují
Klimatizace – S klimatizací se setkáváme běžně. Klimatizační jednotky jsou buď mobilní nebo klasické, které se instalují na zeď. Zařízení pracují na bázi ochlazování vzduchu a jeho následného foukání do prostoru.

Stropní chlazení – U těchto zařízení je proces chlazení zcela jiný. Klíčovou roli při něm hraje ochlazená voda, která se prostřednictvím sítě trubek zabudovaných ve stropě mění na studený vzduch a odtud dostává do prostoru.

Porovnání – klimatizace vs. stropní chlazení

Cena – Při zohlednění ceny je na tom podstatně lepší klimatizace. S výjimkou nejdražších klimatizačních jednotek je levnější io desítky až stovky eur. Obzvlášť kvůli tomu, že její instalace není tak náročná jako při stropním chlazení, což šetří další peníze.

  • výběr na základě ceny dopadne ve prospěch klimatizace

Instalace – Pokud si nedáte instalovat stropní chlazení hned při výstavbě objektu, čeká na vás náročná rekonstrukce. Instalace má podobný princip jako montáž podlahového vytápění, takže se připravte na renovaci celého stropu. S klimatizací je to o dost jednodušší. Buď ji namontujete na strop bez zásahů do něj, nebo využijete mobilní zařízení.

  • výběr na základě instalace dopadne ve prospěch klimatizace

Prostor v bytě – Rekonstrukce stropu sice lze zabrat, ale odměnou je zařízení, o kterém ani nebudete vědět. Na rozdíl od viditelné a často zavazující klimatizace bude diskrétně ukryto ve stropě. Navíc, jeho provoz je tichý, takže nejenže nenarušuje prostor, ušetří vás i hluku.

  • výběr na základě prostoru v bytě dopadne ve prospěch stropního chlazení

Ohled na zdraví – Tichý a nerušený provoz vyplývající z diskrétní polohy ve stropě přináší i plusy pro zdraví obyvatel. Stropní chlazení nefouká do prostoru vzduch, který by vytvářel průvan nebo jinak ohrožoval zdraví. Jeho provoz je na rozdíl od klimatizací zdraví prospěšný.

  • výběr na základě ohledu na zdraví dopadne ve prospěch stropního chlazení

Náklady na spotřebu – Stropnímu chlazení se ve srovnání s klimatizací ujde ještě pár plusů. Patří k nim i celková spotřeba energie, která je díky zpracovávání vody nižší, a to i při stejném výkonu. Dvojnásob to platí, pokud se stropní chlazení nenapojuje na čerpadlo, ale na vodu z vlastní studny.

  • výběr na základě nákladů na spotřebu dopadne ve prospěch stropního chlazení

Údržba – Kvalitní stropní chlazení vyžaduje jen občasnou revizi, ideálně jednou za 5 let. Kromě ní nepotřebuje žádnou speciální péči. Klimatizace jsou na tom o něco hůře. Majitelé musí pravidelně měnit filtry a alespoň jednou ročně je třeba provést i kompletní čištění zařízení.

  • výběr na základě údržby dopadne ve prospěch stropního chlazení

Výše uvedené faktory nemusí být při výběru vhodného zařízení směrodatné. To, které z nich se hodí do vybrané domácnosti více, závisí na několika individuálních kritériích. Naše srovnání tak plní pouze poradní funkci a objektivně shrnuje, co lze od klimatizace, resp. stropního chlazení očekávat. Samotný výběr je už na vás.