udalosti

Nejnovější články

- Reklama -udalosti

Jak vybrat správnou klimatizaci

Máte už dost vedra ve vaší domácnosti? Poradíme vám, jak si vybrat a umístit klimatizaci, která vám nezpůsobí zdravotní problémy.

Mnozí z nás mají s posedáváním u klimatizační jednotky nejednu špatnou zkušenost. Problémy, které nám klimatizace způsobuje, jsou však většinou důsledkem nesprávného umístění, nastavení nebo používání. Moderní klimatizační jednotky pamatují na vaše zdraví a při správném používání přinášejí skutečný komfort.

Raději split než kompakt
Abyste se doma cítili příjemně, důležité je vybrat správný typ klimatizace, který odpovídá vašim požadavkům a podmínkám ve vašem obydlí. Pro rodinné domy a byty jsou ideální klimatizační jednotky typu Split, které mají oddělenou venkovní a vnitřní jednotku. Jedna taková jednotka je vhodná pro jednu místnost. Chcete-li zajistit chlazení více místností a vyhnout ověšení fasády množstvím bílých bedýnek, je vhodnější systém Multi-Split. Tento systém umožňuje na jednu vnější napojit více vnitřních jednotek (2 až 5 podle značky), vnitřní jednotky jsou vzájemně propojeny, ale lze je regulovat zvlášť. Je to energeticky, ale zejména esteticky výhodnější řešení. Vnitřní jednotky můžete umístit na stěnu nad úroveň hlavy, pod okno nebo do stropu v podobě kazetového modulu. Vnější části se obvykle ukládají na střechu, lodžii, terasu nebo přímo na obvodovou stěnu budovy. Z důvodu nutné pravidelné údržby by však v každém případě měly být umístěny na dostupném místě. Léto lze zpříjemnit i mobilní kompaktní jednotkou, která spojuje všechny funkčně části do jednoho celku. Bývá však jen provizorním řešením, má poměrně velkou hlučnost a podstatně nižší účinnost než splity.

Uvažujte jak odvádět kondenzát
Při hledání vhodného místa pro umístění klimatizace je třeba myslet na to, že v ní vzniká kondenzát, který je třeba někam odvádět. Pro umístění venkovních klimatizačních jednotek je ideálním místem střecha nebo balkon, kde jej lze odvádět nap. do dešťového okapu. U menších staveb, pokud to nikomu nepřekáží, se může nechat volně odkapávat. Umístíme-li interiérovou jednotku hned oproti vnější, vyhneme se jakýmkoli stavebním úpravám. Někdy však umístění na vnitřní straně není vyhovující z hlediska komfortu a zdraví uživatelů. Pokud by nám studený vzduch vnitřní jednotky měl proudit v ložnici na hlavu nebo u pracovního stolu na záda, je lepší ji posunout na jiné místo ve vzdálenosti do 15m. Malá trubka, která slouží k odvodu kondenzátu, se pak může napojit na kanalizační odtok v kuchyni nebo v koupelně.

Klima je třeba správně nadimenzovat
Rozhodujícím kritériem při dimenzování klimatu je tepelná zátěž, která závisí na objemu místnosti, velikosti oken, použitém stínění (vnitřní nebo vnější žaluzie, okenní fólie atd.) orientaci na světové strany. Posoudit ji a navrhnout potřebný výkon a rozmístění jednotek by měl manažer firmy, u které klimatizaci kupujete. Při nastavování konkrétních parametrů nepřehánějte. Nesprávně nastavené klima vede k rychlému opotřebení zařízení a má nepříznivý vliv na pohodu uživatelů. Prudké teplotní skoky, vysoká rychlost proudění vzduchu a nevhodná vlhkost vám snadno způsobí bolesti hlavy, pálení očí, podchlazení a následně oslabení imunitního systému.

Všímejte si hlučnosti
U klimatu, které vám má dělat společnost 6 až 8 hodin denně, je důležitá i hlučnost provozu. Podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví SR by měla dosahovat klimatizační jednotka přes den hladiny 40 dB, v noci 30 dB.

Jaký filtr je pro vás ten správný
Do klimatizační jednotky patří také účinný filtr proti prachu, pylu a nečistotám. V obytných místnostech se běžně používají filtry třídy G4 (hrubé částice, květový pyl) a F5 (jemný prach, cementový prach, výtrusy). Filtry s vyšší účinností je třeba speciálně doobjednat. Pro údržbu klimatizační jednotky je důležité vyměnit filtr alespoň jednou za rok, nejlépe před začátkem sezóny. V té době je vhodné provést i její servisní prohlídku.

Nedejte se zlákat speciálními funkcemi
Pro některé funkce, na které výrobci lákají zákazníky neexistují žádné normy. Jedná se hlavně o iontové osvěžovače, kyslíkové sprchy, generátory částic stříbra či jiná zařízení, jejichž úkolem je zneškodňovat chemické látky a choroboplodné zárodky ve vzduchu. Je možné, že vám vzduch osvěží, ale nikdo vám nezaručí, že se nejedná jen o marketingový tah.

Klima je třeba správně používat
Optimální teplota, na kterou klima nastavíme, by měla být přibližně o 6 až 8 °C nižší než venkovní. Na jednotce lze nastavit i režim, který určuje rychlost proudění vzduchu, většina modelů nabízí 3 až 5 typů, od velmi tichého provozu až po turbo režim. Směr proudění lze také na všech současných modelech usměrňovat pomocí lamel, některé typy umožňují vertikální regulaci, modernější produkty i 3D distribuci vzduchu. Na lidský organismus působí příznivěji, když studený vzduch neproudí dlouhodobě na stejné místo as příliš velkou intenzitou.

Klima z hlediska energie
Běžné klimatizační jednotky mají velmi dobré využití spotřebované elektrické energie, které je od 2,5 kWh a výše (označuje se EER pro chlazení a COP pro ohřev). Znamená to, že při odběru 1 kWh elektrické energie vydá zařízení minimálně 2,5 kWh chladící nebo tepelné energie. Z toho vyplývá, že se vyplatí kupovat kvalitnější zařízení s vyšším EER/COP, aby se ušetřilo na provozních nákladech.

Aby klima nebolelo nebo na co dávat pozor
Přenechejte návrh výkonu a rozmístění klimatizačních jednotek odborníkům. Ti, kteří vás přesvědčí dobrými referencemi, vědí, kde se šetřit vyplatí a kde ne.
Nízká cena a neznámá značka klimatizačního zařízení se může odrazit ve vysoké spotřebě energie, nízké účinnosti, vysoké hlučnosti a poruchovosti produktu.
Hlučné klimatizaci se vyhnete, zvolíte-li typ, který má umístěný kompresor mimo interiér. Dívejte se raději po splitových modelech, než po kompaktních.
Rovnoměrné rozdělení vzduchu se stabilní teplotou zajistí invertor a usměrňující pohyblivé lamely na výfukové části. Efektivnější je klimatizaci nevypínat, nárazový odběr proudu při zapínání je až 8krát vyšší než hladký provoz modelu, při kterém se prostor udržuje na stabilní teplotě.
Nedostatečný servis nebo zcela chybějící údržba klimatizačního zařízení zapříčiní snížení životnosti zařízení, zanesení potrubí a filtrů. Ze zanesených filtrů získáte více škody než užitku.